Яна Клочкова

Плавчиня, Герой України

Розкажіть про свою компанію (вид діяльності). Чому займаєтеся саме цим?
Плавчиня, найтитулованіша українська спортсменка в історії Олімпійських ігор, чотириразова Олімпійська чемпіонка з плавання.
Плаванням я почала займатися з 7 років після того, як мене не взяли в секцію художньої гімнастики. Я тренувалася, не шкодуючи сил, щоб бути найкращою. Після кожного тренування, записувала пройдену на воді дистанцію в спеціальний щоденник. Пізніше батьки підрахували результати і виявилося, що кожен місяць я пропливала 330 км (відстань від кримського берега Чорного моря до турецького).
На початку спортивної кар’єри я завоювала срібло і стала дворазовою чемпіонкою юніорського чемпіонату Європи. Тричі завойовувала титул чемпіонки Європи. У 1997 році також отримала бронзу і срібло на Чемпіонаті Європи з плавання.
Я також є дворазовою чемпіонкою світу, срібним призером Чемпіонату світу. Мене нагородили орденом княгині Ольги, «За заслуги» та дали «Героя України». Всі нагороди важко перерахувати. Був час, коли мене жартома називали «головним постачальником медалей в Україні». Я встановила 50 рекордів України. На Олімпійських іграх в Сіднеї встановила світовий рекорд на дистанції 400 метрів комплексним плаванням і рекорд Європи на дистанції 200 метрів комплексним плаванням.
З великого спорту пішла у 2008 році.

Які обставини допомогли вам зрозуміти, що потрібно розвиватися саме в цьому напрямку і чому?
Мої батьки — спортсмени, займалися легкою атлетикою. І звичайно ж, хотіли, щоб діти пішли по їх стопах. У нас спортивна сім’я. Ніхто не п’є, не курить. З самого дитинства нас з сестрою привчали до спорту, дисципліни.

Як поєднувати кар’єру і сім’ю, щоб завжди залишатися у виграші?
Діти роблять наше життя щасливішим і повнішим. У мене питання вибору між вихованням сина і кар’єрою не стоїть, бо це не є взаємовиключаючими поняттями. Сучасній жінці завдяки науково-технічному прогресу більше не доводиться розриватися. Всі домашні справи можна автоматизувати завдяки електроприборам, роботу можна брати додому завдяки інтернету. Жінкам 21 століття неймовірно пощастило.

Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Цілеспрямованістю, силою волі, дисциплінованістю.

Яких цілей ви хочете добитися в майбутньому?
Я не будую серйозних планів, а всі свої задумки відклала на той час, коли настане спокійна обстановка. Зараз зайнялася собою і власним здоров’ям. Ми з сином намагаємося бути спортсменами-активістами.

Чи бувають моменти, коли вас покидає натхнення (втрачаєте віру в себе, у свою справу)? Як ви з цим справляєтеся?
В такі моменти намагаюсь не піддаватися поганому настрою і починаю робити те, що стовідсотково наповнить мене енергією, емоціями. Для мене це спілкування із рідними, подорожі, заняття спортом. Після занять спортом зовсім інші емоції, з’являється гормон радості ендорфін, як під час закоханості. Я дійсно раджу всім займатися спортом, ходити в зал, тому що це чудово підіймає настрій і душевний стан. З’являється приємна втома і відчуття того, що ти живий.

Хто для вас є найбільш значущою людиною, наставником, прикладом для наслідування?
Мій тренер в дитинстві Ніна Федорівна. Вона була моїм гуру, психологом, другою мамою, масажистом і … справжнім деспотом! Хоча якби Ніна Федорівна була хоч трохи м’якішою, я б не досягла Олімпу. Ми разом зустрічали свята і проводили мало не цілодобово. А коли мені з якогось предмету світило «незадовільно», Ніна Федорівна втішала: «Нічого, головне — спорт. А тут у тебе все прекрасно. І скоро ти себе покажеш, повір!» І була права. Важливо знайти в житті таку людину, яка не даватиме тобі спуску та підтримуватиме.

Ваша доленосна подія в житті?
Олімпійські ігри. Це важлива подія в житті кожного спортсмена.

Чим ви любите займатися у вільний час?
Подорожую. Намагаюсь відкривати для себе не лише інші країни, а й місця в Україні, які за красою та емоціями часто не поступаються закордонним курортам. Займаюся спортом. Зараз серед моїх фаворитів лижі.

Що ви цінуєте в людях найбільше?
Чесність, щирість, тактовність, почуття гумору. Ціную людей, на яких можна покластися у важку хвилину, а не лише в моменти слави та успіху.

Що зробило вас сильною?
Спортивна дисципліна, яку мені прививали з дитинства. Дух

Що вас надихає щодня йти вперед?
Родина, особливо син.