Вчена, кандидат юридичних наук, доцент кафедри фінансового права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, адвокат, бізнес-медіатор, національний експерт міжнародних проектів, громадська діячка
Розкажіть про свою компанію (вид діяльності). Чому займаєтеся саме цим?
Я кандидат юридичних наук, автор понад 60 наукових та навчально-методичних праць з філософії, фінансового, сімейного, інформаційного, конституційного, виконавчого, енергетичного права та медіації, у тому числі співавтор трьох монографій.
У 2018 році стала лауреатом Премії імені Лідії Костянтинівни Воронової Асоціації фінансового права України в номінації за підготовку й видання статей, циклів наукових праць з фінансового права, надрукованих у фахових виданнях. Відзнака моїх досягнень такою премією була надзвичайно знаменною та важливою, адже саме професор була моїм вчителем, яка не лише передала знання, а й відкрила потенціал як вченого та пробудила любов до наукової діяльності. У результаті це призвело до того, що вже понад 10 років викладаю у своїй рідній Alma mater на кафедрі фінансового права.
Прийшовши в науку з практики, до цього часу продовжую активно займатися адвокатською діяльністю, і нині я є асоційованим партнером Адвокатського об’єднання «WinnerLex». До того ж, маю по 5 років стажу державної служби на посадах головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки й оборони та заступника начальника Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в місті Києві.
Крім того, я є дійсним членом (академік) Української академії наук, членом Асоціації правників України, Асоціації адвокатів України, Асоціації енергетичних інженерів України, Економічного дискусійного клубу, Науково-практичної ради Ради адвокатів Київської області, Асоціації фінансового права України, Національної асоціації медіаторів України, головою комітету Ради адвокатів Київської області з питань виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб).
Я сертифікований медіатор, що підтверджено сертифікатами Німецької адвокатської академії (DAA – DeutscheAnwaltAkademie) та Інституту миру й порозуміння. Маю практичний досвід у проведенні бізнес-медіації та медіації в сімейних спорах. Крім того, викладаю основи медіації в рамках сертифікатних освітніх програм у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (м. Харків) та в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича (м. Чернівці). Також навчаю базових навичок з медіації в рамках тренінгу «Медіація: технологія альтернативного вирішення спору. Перший рівень».
Займаючись міжнародною діяльністю, є національним експертом з питань європейської та євроатлантичної інтеграції у таких міжнародних проектах, як «Association4U» та «Pravo-Justice».
У 2018 році мене було призначено членом Науково-консультативної ради при Верховному Суді, а в 2019 – обрано до складу Кваліфікаційної палати КДКА Київської області.
Одним з останніх і головних, на мою думку, внесків у юридичну сферу діяльності для мене є створення разом з колегою Анною Тимошенко Всеукраїнського інноваційного руху юристів (V.I.R.U.), метою якого є подолання корупції в юридичному середовищі та забезпечення довіри суспільства до юристів. Результатом нашої діяльності є створення нової правової дійсності, у якій немає місця корупції і суспільство довіряє юристам. Будучи одним з його фундаторів і членом Наглядової ради, цілком переконана, що рух чесних правозахисників – справжній порятунок для України та рецепт порятунку від корупції.
Також я член правління Громадської організації «Українська психологічна асоціація», яка створена з метою координації професійної психологічної діяльності. Наша Організація займається проведенням заходів, які спрямовані на формування, утвердження й підвищення знань у громадянському суспільстві щодо психологічних інструментів, які кожен зможе використовувати для поліпшення свого життя шляхом внесення простих змін.
Які обставини допомогли вам зрозуміти, що потрібно розвиватися саме в цьому напрямку й чому?
Вибір юриспруденції, можливо, став для мене покликом моєї природи. Спочатку я хотіла стати лікарем і готувалася протягом останніх чотирьох років навчання в ліцеї «Поділ» до цієї професії, вивчала біологію та хімію, англійську мову.
Проте коли підійшов момент закінчення навчання, батьки запропонували йти на юридичний факультет, враховуючи моє загострене з дитинства почуття справедливості. Справа в тому, що в школі я часто допомагала тим, кого, на мою думку, ображали. Ставала на бік тих, хто був у якійсь невигідній ситуації. І саме це наштовхнуло батьків на таку думку.
До того ж, оскільки я претендувала на золоту медаль, з’явилася можливість вступити на юридичний факультет без додаткових вступних іспитів – і я спробувала. Сьогодні, озираючись назад, я розумію, що випадковостей не буває, і все склалося так, як повинно було скластися.
Як поєднувати кар’єру і сім’ю, щоб завжди залишатися у виграші?
Коли ми з сестрою були маленькі, наша мама теж багато працювала, часто на кількох роботах. Її відповідальність, організованість, серйозна залученість до чогось іншого, ніж ми й дім, багато в чому нас сформували. Це правильно, коли діти бачать батьків, які професійно і карʼєрно ростуть…. І я із задоволенням розповідаю дітям про свої і батькові успіхи, спостерігаючи, як це їм приємно та важливо. Вони знають, що ми з чоловіком нібито змагаємося: обоє закінчили три виші й вчимося в четвертому, обоє – кандидати наук і доценти, маємо професійні відзнаки. Ми разом ростемо, великі й маленькі, кожен по-своєму. А гармонія цих двох процесів – мистецтво життя кожного дня.
Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Почати свою відповідь хочу зі слів Валентина Пікуля: «Краще бути, ніж здаватися». Тому успіх – це поняття, супутнє досягненню цілей і, на мій погляд, не головне. Плоди діяльності будуть значимими, якщо вони робляться на благо суспільства, для оточуючих, а вони, своєю чергою, це цінують. Водночас відчувати себе успішним можна тільки тоді, коли ти дійсно любиш свою справу і готовий нею займатися, навіть не розраховуючи на нагороду. Для цього вкрай важливо бути гнучким, тобто вміти пристосовуватися в кращому сенсі цього слова. Також це невпинна робота над собою, осягнення нових напрямів діяльності та аналізування не тільки ідей, які подобаються, але й альтернативних.
Яких цілей ви хочете добитися в майбутньому?
Як мінімум, стати доктором юридичних наук. А над усім іншим я працюю (це дуже амбітні й далекосяжні плани).
Ваша доленосна подія в житті?
Вступ на юридичний факультет, знайомство з чоловіком, народження дітей.
Які книги вплинули на ваш світогляд?
М. Голдсміт «Стрибни вище голови», Е. Голдратт, Дж. Кокс «Мета», М. Веллер «Все про життя».
Що зробило вас сильною?
Я намагалася роками загартувати в собі характер, який складається з таких якостей, як розум, сила волі та працьовитість. Сьогодні ключове кредо мого життя – особиста відповідальність. Я завжди несу відповідальність за все, що б я не робила, і ніколи не беру на себе те, чого не можу виконати.
Що вас надихає щодня йти вперед?
Мене надихає спілкування з близькими та успішними для мене людьми, а також бажання знаходити щось нове та цікаве і пробувати це робити. Однак найбільшим натхненням для мене завжди залишаються мої діти, моя сім’я, а також моя країна, яку я мрію перетворити в сучасну, молоду духом європейську державу, яка стрімко розвивається.
Цитати: «Потрібно бути гнучким»
«Кожен має зробити свій посильний внесок у перетворення України в сучасну, молоду духом європейську країну, яка стрімко розвивається».