Бізнесмен, керуючий партнер «АВА-груп»
Розкажіть про свою компанію (вид діяльності). Чому займаєтеся саме цим?
Керуючий партнер «АВА-груп»: виробництво сувенірів з солі, будівництво, послуги в сфері оздоровлення та профілактики імунної системи.
Підприємництво – це постійний пошук течій, пристрасть! Я впевнений, у кожного вона своя. У нас це море, подорож. Ми, як міські жителі, шукаємо можливість стикнутися з цим. У пошуках з’явилася ідея створити «своє море» і все, що з ним пов’язано. Так і народилася «Майстерня Солі».
«Незвичайне у звичному!» – ці слова стали нашим гаслом при створенні кращих сувенірів з морської солі, натуральної косметики для ванн і, звичайно, пряної солі «Солонка». Наші солоні сувеніри зарекомендували себе і подорожують, як подарунок з України, по світу. Колаборація з творчими людьми і професіоналами в команді дозволила створити амбітний проект «Salt Cave» та творчі, соляні лампи «HalloAir» для всієї родини.
У 2019 році планується запуск мережі нових форматів медичних алергоцентрів.
Які обставини допомогли вам зрозуміти, що потрібно розвиватися саме в цьому напрямку і чому?
Я називаю це «період нового старту», це «внутрішній і фінансовий дефолт» – період, коли немає шляху назад, коли на карту поставлені такі умови в житті, що вибору немає! Ти вже не звертаєш увагу на зовнішні чинники, думку оточуючих. Є ти! Ти береш – і робиш! Вірячи в успіх і формуючи цінність у собі, продукті, несучи відповідальність перед партнерами.
З чого потрібно починати, щоб домогтися успіху?
Треба встати і почати робити те, що тобі цікаво, у що ти віриш. Зроби перший крок у процесі – не помітиш, що ти вже «біжиш»! А на певному етапі зрозумієш, що вже не один, а з командою і в команді.
Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Я вважаю, що в успішних людей переважають лідерство і командність.
У яких проектах на даний момент берете ще участь?
Аспірант кафедри філософських політичних наук, сертифікований бізнес-тренер, засновник-лектор «School Team Work». Інвестор digital-агенства «Live city» та онлайн-проекту «Gnezdo» (пошукова система закладів в Україні).
Соціально-спортивне навантаження: Президент Федерації Хокею на траві в Черкаський області.
Також у роботі проект – пекарня з історією «Печерський Пекар». У проекті знайшла прояв моя дитяча любов до кулінарії (щоб загладити вину за свої витівки, я накривав батькам сервірований стіл, коли вони повертались з роботи).
Чи бувають моменти, коли вас покидає натхнення (втрачаєте віру в себе, у свою справу)? Як ви з цим справляєтеся?
Уже не буває, але раніше такі моменти, звичайно, були. Що допомагало? В один період життя я з усіх сторін чекав: і в бізнесі, і в реалізації планів, але були чинники, які від мене не залежали. І щоб «не зависнути», я почав на кухні в трикімнатній квартирі пробувати варити сири для себе та сім’ї. Кухня стала для мене зоною комфорту. Варив свіжий сир, бринзу, качокавалло. Я залучався, шукав, вивчав, експериментував. Згодом почав відправляти свої страви на дегустації в ресторани, частково продавати і навіть відвідав кастинг реаліті-шоу «МастерШеф». Загалом, відволікся від поточних проблем, частково відпустивши ситуацію.
Висновок з цього я зробив такий: у важкі моменти потрібно зупинитися і подивитися на ситуацію зі сторони. Повірте, тверезий погляд ще нікому не завадив! Те, що мене дійсно цікавило, відволікло від негативних процесів у житті.
Сир дав нові знайомства, «старі» подивилися на мене під іншим «кутом» (а це нові можливості, партнери). Ні, я не відкрив сироварню, я отримав пропозицію відкрити сироварню, але я вірив в інший бізнес, і тому у нас з партнерами «АВА-груп» народилася своя істория. Кухня залишилася моєї зоною комфорту і зараз.
Хто для вас є найбільш значимою людиною, наставником, прикладом для наслідування?
Найбільш значимими людьми є, були і будуть, звичайно, батьки, моя родина. А ось у різні етапи мого життя були і є «старші» партнери, вони ж наставники-вчителі, яким я безмежно вдячний. На жаль, деяких вже немає в живих. Приклад для наслідування? Таких немає.
Чому хокей на траві?
У даний спорт мене привела дружина. У далекому 2007 році звернулися тренери, що потрібна підтримка, розуміння, як розвивати спорт, як взаємодіяти з владою, де шукати спонсорів. Так залучаючись, спілкуючись з юними спортсменами, малюками, у яких горять очі, ти стаєш причетним до розвитку Олімпійського спорту. Ці маленькі чоловіки, які все роблять, щоб стримати сльози при травмі, але не стримують сліз при поразці. Хлопці вже виросли, стали майстрами спорту, приносячи призові місця своїм містам, області, і приводять на тренування вже нове покоління, своїх дітей. Хокей на траві – олімпійський вид спорту, з чотритисячною історією. Перший хокейний клуб з’явився в Лондоні в середині ХІХ століття, у хокей на траві грали Чарлі Чаплін, Кейт Міддлтон, адже це універсальний вид спорту. Ну що, зацікавив? Запрошую на поле!
Ваша доленосна подія в житті?
Раніше я би погодився з цим питанням, але сьогодні розумію, що кожна подія в житті мене штовхала на пошук нових можливостей.
Чим ви любите займатися у вільний час?
Вільний час від чого: від життя, спілкування з близькими, подорожей, того, що приносить тобі успіх? На щастя, мій вільний час – це те, що мене оточує: різнопланові проекти, сім’я, друзі, подорожі. Звичайно, часу на все не вистачає і доводиться постійно вибирати, перепланувати поїздки до рідних або, навпаки, відмовитися від освітніх зустрічей. Виходить, я люблю вибирати.
Що ви цінуєте в людях найбільше?
Індивідуальність.
Який сценарій прийняття рішення вам найближчий: вирішувати швидко чи кілька разів все зважити і обдумати?
По-різному, немає формули. Іноді ти отримуєш ввідні дані, і блискавичне рішення дає свій результат. А в інших випадках доцільно провести глибокий аналіз, вивести чіткі критерії, а на це потрібен час.
Що вас може вивести з себе?
Хамство.
Що було найлегшим у старті кар’єри (бізнесу), а що найскладнішим?
Найлегшим і найскладнішим було знайти команду людей. Мені пощастило – у потрібний момент з’явилися партнери, які оцінили проект, довірились і долучилися до того, у що я вірив, а для них це був стартап. Ми розділили зони відповідальності і межі, в яких ми не перетинаємося, створили прозору систему обліку і контролю. Друга частина – це партнерство під час кризи. Підтримка одне одного вивела нас на новий рівень. Ми не тільки не закрили бізнес на стадії формування, ми запустили своє виробництво і побачили нові можливості розширення ринку.
Найскладніше на старті – це знайти партнерів, співробітників, які повірять, долучаться і не тягнутимуть «ковдру на себе».
Яке відкриття ви зробили в сфері вашої діяльності?
Дрібниці! Все важливе складається з дрібниць. Тому:
• Приділяйте увагу тому, що всім здається очевидним. Роз’ясніть, дайте чіткий, детальний план – тільки тоді можна запитати зі співробітника, партнера.
• Більше спілкуйтеся з тими, хто вас оточує: зі співробітниками, партнерами, конкурентами. Ви вчитеся і більше знаєте про труднощі на ранніх етапах, і вони вчаться у спілкуванні з вами.
• Командність у рішеннях і персональна відповідальність кожного учасника на його ділянці завдань.
• Цінність продукту: продукт і те, що ви створюєте, повинні нести цінність і по-своєму бути унікальними.
• Навчіться говорити «НІ» і розуміти, що не кожен клієнт – ваш клієнт. Не потрібно бігти за всіма. Станьте кращим у своїй ніші, а далі розширюйте ринок або сфери бізнесу.