Діна Дрижакова

Юриспруденція, адвокат, директор і засновник юридичної компанії «ПРІМА ЛІДЕР ГРУП»

Освіта.
Дві вищі юридичні освіти: юридичний факультет КНУ імені Тараса Шевченка, міжнародне право в Інституті міжнародних відносин при КНУ імені Тараса Шевченка.

Розкажіть про свою компанію (вид діяльності). Чому займаєтеся саме цим?
ЮК «ПРІМА ЛІДЕР ГРУП» займається різними напрямами від корпоративного права і податкових спорів до інтелектуальної власності та кримінальних справ. Сказати, чому саме ці напрями, а не інші, досить складно. Мабуть, саме так зірки зійшлись – у цих напрямах досягнуто певних позитивних успіхів. Але навчаючись на юридичному факультеті, і в думках не припускала, що займатимусь інтелектуальною власністю, тим більше – стану адвокатом саме в кримінальному праві… Відкривши компанію в 2008 році і знявши перший, досить простий і скромний офіс, отримала дзвінок від одногрупника, який і запропонував клієнта з реєстрації торгової марки… Попередив, що багато хто відмовляється, тому що складно і вже є подібні знаки… Вирішили спробувати, оскільки Новий рік попереду, та й оренду за офіс потрібно оплачувати… Так, «через тернії» і ще півроку, ми зареєстрували «ALTA»… Зазвичай, спочатку юристи займаються всім, а потім вже точно визначаються з напрямом… У одного з наших клієнтів виникли питання з податковою – і так визначився мій адвокатський напрямок – кримінальне право в сфері економіки.

Які обставини допомогли вам зрозуміти, що потрібно розвиватися саме в цьому напрямку і чому?
Якщо говорити про ідею відкрити свою справу, то це, напевно, бажання на той момент розпоряджатися своїм часом… Тоді я ще не знала і не розуміла, що будучи засновником, а значить господарем бізнесу, часом буде розпоряджатися набагато складніше, ніж у ролі звичайного співробітника в режимі з 9 до 18…

Як поєднувати кар’єру і сім’ю, щоб завжди залишатися у виграші?
Досить складно поєднувати сім’ю і роботу… Напевно неправильним буде сказати, що ніхто при цьому не страждає… Колись мій друг сказав мені: «так ти – кар’єристка, живеш роботою і на роботі». Хоча він сам власник бізнесу, тож добре знається на таких колізіях … Виграш буде тоді, коли є розуміння і компроміс: пробачити і зрозуміти за відсутність вдома – з боку рідних, не турбувати і не дзвонити у вихідні дні – з боку співробітників і клієнтів… У моєму випадку мені допомагає поєднувати сім’ю і роботу мій партнер по бізнесу – Руслан Підгорний.

Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Сміливість, розум, цілеспрямованість.

Яких цілей ви хочете добитися в майбутньому?
Про цілі на майбутнє ні слова… Тут я, мабуть, скористаюся статтею 63 Конституції України… Не дарма ж кажуть: хочеш розсмішити Бога, розкажи йому про свої плани… Звичайно ж, є нові цілі і напрямки, які хотілося б освоїти і втілити в життя.

Чи бувають моменти, коли вас покидає натхнення (втрачаєте віру в себе, у свою справу)? Як ви з цим справляєтеся?
В житті у кожного, напевно, були моменти, коли, як я кажу, муза йде у відпустку… Звичайно ж, і у мене особисто, і в житті компанії були подібні моменти. У кожній ситуації по-різному, формули конкретної не можу дати. Часом для пошуку музи намагаюся змінити обстановку, іноді подорожую, часті відрядження – культура і менталітет нових країн надихають. Та найчастіше натхнення приносять близькі або співробітники.

Хто для вас є найбільш значущою людиною, наставником, прикладом для наслідування?
Якщо говорити про наставника і приклади для наслідування, то це моя мама.

Ваша доленосна подія в житті?
Доленосних подій в житті вистачало, і хороших, і не дуже. З кожним роком ставлення до тих чи інших подій в житті змінюються, і те, що ще вчора здавалося доленосним – сьогодні всього лише життєвий досвід.

Чим ви любите займатися у вільний час?
Спорт, верхова їзда… У шкільні роки займалася бальними танцями. І ось пару тижнів тому за запрошенням потрапила в журі Bigdance – це дуже гарне почуття… Замислююся про пошук партнера і повернення на тренування з бальних танців.

Що ви цінуєте в людях найбільше?
Чесність і розум

Найскладніше рішення, яке вам доводилося приймати?
Якщо говорити кардинально, то мегаскладного рішення в своєму житті я напевно ще не прийняла. Але якщо все-таки про складнощі, то мені важко було навчитися звільняти людей.

Які книги вплинули на ваш світогляд?
50 законів влади, 50-й закон влади Роберта Гріна.

Що зробило вас сильною?
Складнощі на шляху до мети і ставлення людей… Як би це не звучало погано чи, можливо, некоректно, тут варто згадати монолог Яна Арлазорова: «Коли Ти з людьми по-нормальному, з тобою як з ідіотом. Коли Ти з людьми як ідіот, з тобою по-нормальному…» І знову ж таки, якби не друзі і колеги, готові ризикувати зі мною разом і підтримувати в будь-яку хвилину, такого б успіху не було. Пам’ятаю, мій друг Олександр Ягодка сказав: «Ти, напевно, дуже любиш людей, якщо працюєш адвокатом…»

Як змінився ваш погляд на себе і на світ за останні 10-20 років?
Стала ставитися простіше до людей і ситуацій: не всі сильні, не всі лідери, і це потрібно навчитися приймати.

Що вас надихає щодня йти вперед?
Мені подобається жити, а тим більше, якщо є заради кого. Зазвичай близькі надихають.