Лікар-стоматолог вищої категорії, кандидат медичних наук, науковий співробітник, засновник Odessa First Private Dental Center
Розкажіть про свою компанію (вид діяльності). Чому займаєтеся саме цим?
Стоматологія — це моя мрія з самого дитинства. Я із абсолютно немедичної сім’ї, але вже з 13 років я вирішив для себе, що буду лікарем-стоматологом, коли виросту. Усе своє свідоме життя, починаючи з підліткового віку, ще зі школи, я готувався саме до медицини і саме до стоматології.
Я завжди мріяв про те, щоб створити власну клініку. Але вже ставши стоматологом, я зіштовхнувся з тим, що в нашій країні все гарно і правильно, але тільки на папері. Тоді я поставив перед собою мету відкрити не просто якийсь невеличкий приватний кабінетик на три крісла, як воно зазвичай буває, але створити клініку, куди могли б звертатися мої співгромадяни, українці, одесити, іноземці – тобто усі люди – щоб отримувати по-справжньому якісну стоматологічну допомогу на якісному європейському рівні, яка відповідала б часу за своєю якістю, але не просто на папері.
Власне кажучи, я до цього йшов усе своє життя і, нарешті, прийшов – створив Odessa First Private Dental Center.
Які обставини допомогли вам зрозуміти, що потрібно розвиватися саме в цьому напрямку і чому?
Це, скоріше, не обставини, які допомогли мені зрозуміти. Це, як би гучно воно не звучало, – поклик серця, життєве покликання. Стоматологія для мене не є професією, стоматологія для мене не є хобі. Стоматологія — це моє життя. Насправді я дуже люблю свою професію, і ні про що інше ніколи не мріяв. Не йдеться ні про які обставини, які мене спонукали до стоматології – це справжнє покликання, це мистецтво, це наука, це все-все-все. Для мене стоматологія — моя alma mater.
З чого потрібно починати, щоб домогтися успіху?
Треба починати з думки: запитати себе, своє серце, свою душу – чого ти хочеш на справді, чого прагнеш, що тобі близьке, що ти хочеш дати людям, чого ти хочеш досягти в житті і ким ти хочеш стати. І ось, якраз розібравшись у собі і зрозумівши себе на сто відсотків, – тільки тоді треба приймати рішення, в якому напрямку рухатись і з чого потрібно починати.
Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Тут можна перераховувати безліч якостей: це і працелюбність, і наполегливість, і інтелект, і багато чого іншого. Але насправді усе повинно бути щирим, все повинно йти від серця. Ти ніколи не досягнеш успіху, якщо не будеш бажати цього по-справжньому, кожною клітиною. Треба бажати досягти успіху у своїй справі так, ніби від цього залежить усе твоє життя – і, насправді, воно так і є.
Успіх приходить тільки до тих, хто щиро його бажає. Тому основна якість, яка потрібна для того, щоб стати успішним, — це саме щирість.
Яких цілей ви хочете добитися в майбутньому?
Наше життя складається з кроків, із сходинок, які ти долаєш, рухаючись вперед крок за кроком, кожною сходинкою на якийсь новий рівень. Мені здається, що людина не може самостійно визначити для себе той рубіж, той рівень, на якому вона вже зупиниться. Коли ти в процесі долання цього шляху відкриваєш для себе нові горизонти – ти визначаєш для себе новий рівень.
З таким рівневим підходом, мені здається, неможливо зупинитися ніколи. Безперечно — на все воля Господа. Наскільки вистачить наснаги, здоров’я, сил — настільки ти й будеш розвиватись, досягати вершин і підкорювати нові, вдосконалюватись для себе, для людей, для усіх. Але для себе першою чергою, бо вдосконалюючись сам, ти подаєш приклад ще для когось.
Не можна зупинятись, досягаючи певної планки, адже в світі ще стільки непідкорених вершин. Я можу не знати, що саме чекає на мене далі, але я знаю напевно — що далі буде тільки краще і ніяк інакше.
Чи бувають моменти, коли вас покидає натхнення (втрачаєте віру в себе, у свою справу)? Як ви з цим справляєтеся?
Ні, такого не буває. Є моменти фізичної або психологічної втоми, до речі, психологічна втома — куди гірша і складніша за фізичну. Тут я би повернувся до питання про успіх — якщо ти щиро чогось бажаєш — ти ніколи не опустиш руки, бо ти цього хочеш понад усе. Маючи таке сильне бажання, ти ніяк не зможеш впасти в депресію, зневіритися у своїй мрії. Тому в мене ніколи не буває таких моментів, коли я нічого не хочу або зневірююсь. Я можу бути втомлений, але духом я не падаю ніколи.
Хто для вас є найбільш значимою людиною, наставником, прикладом для наслідування?
На моє щастя, у моєму житті мені зустрічались такі люди, починаючи з моїх батьків, учнів, учителів, наставників, знайомих. Це все справжні люди, і я не можу виокремити якусь одну людину і сказати, що саме вона є прикладом для наслідування. Це якийсь колективний збірний образ із великої кількості моїх близьких людей. Тому що, наслідуючи від них все краще, навчаючись цьому у найближчих, найрідніших — ти і сам стаєш кращим прикладом для самого себе.
Найскладніше рішення, яке вам доводилося приймати?
Це для мене таке філософське питання. Справа в тому, що працюючи в медицині, працюючи лікарем, кожен день доводиться зіштовхуватися з прийняттям відповідальних (а це означає — складних) рішень. Тож можу точно сказати, що ми, лікарі, приймаємо складні рішення кожен день, кожну годину. Це і є моє життя.
Ваша доленосна подія в житті?
Це саме те рішення, яке я прийняв у підлітковому віці, коли вирішив присвятити себе медицині, стоматології. Я вирішив присвятити своє життя служінню на благо здоров’я людства. Це і є моє доленосне рішення.
Чим ви любите займатися у вільний час?
Я маю багато захоплень – від активного відпочинку до моментів, коли насолоджуюся філософською самотою. Усе залежить від настрою, пори року, навантаження. Тобто це може бути спорт, читання цікавої книги або просто час на те, щоб зібратися з думками. Іноді є бажання просто сісти на велосипед і прокататися вздовж узбережжя, а іноді хочеться побути наодинці.
Що ви цінуєте в людях найбільше?
Більше за все я ціную щирість.
Який сценарій прийняття рішення вам найближчий: вирішувати швидко чи кілька разів все зважити і обдумати?
Є моменти, питання і сценарії, коли треба все вирішувати дуже швидко. Наприклад, у роботі хірурга, під час операції, рішення приймаються за секунду. Треба знати, що буде далі і як необхідно діяти далі. Є питання, сценарії і теми, які мають більш глобальний характер – тоді є потреба все обміркувати. Це може зайняти тиждень, місяць і навіть рік. Тож усе залежить від масштабності, від того, що це за питання і до якої сфери воно відноситься. Тому, якщо мова йде про прийняття рішень під час операції, — це мить, а щодо, наприклад, відкриття Private Dental Center – то цю ідею я виношував роками: його структуру, новизну, креативність. Усе це опрацьовувалось мною протягом усього мого свідомого життя.
Що вас може вивести з себе?
Людська тупість.
Що було найлегшим у старті кар’єри (бізнесу)? А що найскладнішим?
Коли ти берешся за нову справу і віддаєшся їй повністю, коли це справа всього твого життя і коли ти кожною своєю клітинкою вболіваєш за неї — усі етапи, які ти проходиш на страті кар’єри чи в процесі — є дуже важливими і значимими для тебе. Тому не варто диференціювати, що було легко, а що — важко. Кожен пункт, кожна графа — дуже важливі і значимі.
Яке відкриття ви зробили в сфері вашої діяльності?
Якщо говорити про наукові досягнення, то я захистив кандидатську дисертацію. Результатом моєї наукової роботи стало відкриття лікарського препарату в таблетованій формі для профілактики карієсу зубів. Друге відкриття — це еліксир, який я створив також для профілактики карієсу і запалення ясен.