Сергій Доценко

Соліст балету Одеського національного академічного театру опери та балету

Розкажіть про свою компанію (вид діяльності). Чому займаєтеся саме цим?
Заслужений артист України. Закінчив Київське державне хореографічне училище за спеціальністю «хореографія» у 1996 році, а в 2001 році – Київський Національний університет культури і мистецтв, факультет сучасної хореографії.
У балетну трупу Одеського Національного академічного театру опери та балету я був запрошений у 1997 році. Виконую партії: принца Зігфріда і Ротбарта ( «Лебедине озеро» Петра Чайковського); партію принца Дезіре («Спляча красуня» Петра Чайковського); партію Лускунчика-принца («Лускунчик» Петра Чайковського); партію Альберта («Жизель» Адольфа Адана); партію Хозе і Тореадора ( «Кармен-сюїта» Жоржа Бізе-Родіона Щедріна); партію Руді (балет-гала «Нурієв forever …»); партію Степана («Лілея» Костянтина Данькевича); партію Юнаки (хореографічна сюїта «Шопеніана»); партію Солора («Баядерка» Людвіга Мінкуса); партію Люсьєна («Пахіта» Людвіга Мінкуса); партію Еспади («Дон Кіхот» Людвіга Мінкуса); партію Кронпринца («Таємниця Віденського лісу» на музику Густава Малера і Йоганна Штрауса); партію Івана-Царевича («Жар-птиця» Ігоря Стравінського); партію Антипода («Крик» на музику різних композиторів); партію Арбеніна («Маскарад» Арама Хачатуряна); партію Дроссельмейера («Лускунчик» Петра Чайковського);
Як балетмейстер – спільно з Яніною Кисельовою – здійснив постановку балету для дітей «Червона Шапочка».
Гастролював у Франції, Італії, Іспанії, Греції, Швейцарії, Німеччині, США, Канаді та інших країнах.
У 2007 році нагороджений почесною грамотою голови Одеської обласної державної адміністрації за вагомі творчі здобутки, значний особистий внесок у розвиток національного балетного мистецтва та високу професійну майстерність.

Які обставини допомогли вам зрозуміти, що потрібно розвиватися саме в цьому напрямку і чому?
Я постійно жартую стосовно цього, що я завжди хотів самостійного життя і поїхав від батьків, щоб навчатись балету. А насправді мені просто подобається танець, подобається перевтілюватися в різні образи.

З чого потрібно починати, щоб домогтися успіху?
Першою чергою має визріти відповідь на питання, що саме я хочу робити в житті. Наполегливо працювати. Відточувати майстерність. Не дозволяти собі лінуватися. Пробувати, доки не вийде.
Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Силою волі, амбіціями, працелюбством. Я розпочинав свій творчий шлях із самих низів у кардибалеті «Спляча красуня». І по сходинках рухався до більш головних ролей.
Чи бувають моменти, коли вас покидає натхнення (втрачаєте віру в себе, у свою справу)? Як ви з цим справляєтеся?
Ми самі обираємо свою професію, тож сказати, що важко, ми не можемо. Так, буває, що дуже втомлюєшся: дорога, багато переїздів, велике навантаження. Але глядач не повинен цього бачити, тому викладаєшся на всі сто відсотків.

Яких цілей ви хочите добитися у майбутньому?
Які б не були цілі, головне – завжди рухатися вперед, вкладаючи у все, що робиш, бажання та відповідальність. Одна з головних цілей – це залишити після себе спадок, яким можна пишатись.

Хто для вас є найбільш значимою людиною, наствником, прикладом для наслідування?
Головні наставники та приклад для наслідування – це, першою чергою, мої викладачі, які вкладали в мене свій багаж майстерності. Найбільш значимі для мене люди – це мої рідні, близькі та друзі, які підримували у важкі моменти. Дуже вдячний кожному з них!

Найскладніше рішення, яке вам доводилося приймати?
Перше складне рішення було, коли появилась можливість виїхати за кордон на постійну роботу. Вважаю, що поступив правильно, коли залишився у рідному й найкращому Одеському театрі. Друге складне рішення – це коли після важкої травми треба було відновитись. Майже не змінив спеціальність. Із такою травмою лікарі казали, що шансів повернутись на сцену лише 20%. Прийняв непомилкове рішення, хоча й складне.

Ваша доленосна подія в житті?
Доленосним стало обрання своєї стежки в житті. Батьки мене підтримали, за що щиро їм вдячний. І ще – коли випав шанс стати тим, ким є зараз.

Чим ви любите займатись у вільний час?
Вільного часу не так багато. Банально – прибираю, дивлюсь телебачення, слухаю музику, читаю різноманітну літературу та замислююсь про сенс життя. Ну і, звичайно, проводжу час разом з моїм любим сином.

Який сценарій прийняття рішення вам найближчий: вирішувати швидко чи кілька разів все зважити і обдумати?
Все повинно бути гармонійно усереднено. Головне – не вирішувати на емоціях.

Що було найлегшим у старті кар’єри. Що найскладнішим?
Найлегшим був старт. Найскладнішим буде фініш. Саме він показує, хто ти є і чого вартий.

Яке відкриття ви зробили в сфері вашої діяльності?
Це не відкриття – це аксіома, яка стосується кожної сфери. Працюй самовіддано не тільки, коли все добре, а завжди. Полюби своє діло. Будь об’єктивним, чесним та дісциплінованим не тільки для себе, а й для інших. Зроби все, щоб бути гарним прикладом для наступного покоління.