Кращий молодий винахідник світу (WIPO), tech-підприємець, інвестор, засновник і керівник міжнародної інвестиційної компанії «Nika Tech Family», веде бізнес-влог Seeds for champs.
Максиме, Ви засновник холдингу «Nika Tech Family». Скажіть, що саме виділяє його серед інших?
«Nika Tech Family» прагне заробляти на стику реального бізнесу і технологій.
Якщо уважно подивитися на наш портфель компаній на сайті (https://nikatech.net), то ми сфокусовані лише на бізнесах, де є можливість зростання за рахунок сильної діджитал- і айті-складової і є синергія з поточним портфелем «Nika Tech Family».
Ми відмінно знаємо, у чому наші сильні сторони (маркетинг і реклама, упаковка, продажі, глобальна дистрибуція діджитал-контенту), тому охоче дивимося на бізнес, де діджитал і технологія не стоять на першому місці. Це освітні проекти і школи, клініки та інші бізнеси з сильною командою і великим потенціалом зростання, які ми можемо швидко масштабувати за рахунок синергії з існуючим портфелем. Але при цьому ми з задоволенням продовжуємо вкладати в нішевих лідерів, які мають унікальну експертизу. Вона корисна нашим продуктовим і сервісним компаніям (наприклад, діджитал-маркетинг, автоматизація продажів, фінансів).
Чому ви вирішили працювати саме в цьому напрямку?
Перш за все, ми сконцентровані на трендових напрямках зі зростаючими ринками. Головна відмінність нашого портфеля в тому, що практично всі компанії взаємодіють одна з одною і допомагають одна одній зростати: десь це виражається в консалтингу, десь – у стратегічному партнерстві (наприклад, внутрішнє маркетингове агентство у нас щільно працює з декількома іншими компаніями і допомагає масштабувати поточні і відкривати нові канали лідогенераціі тощо). Якщо зовсім просто, ми створюємо синергетичний портфель. Для нас важливо, щоб портфельні компанії росли, а разом з ними – виростали і ми. Тому, напевно, багато і хочуть в «Nika Tech Family», оскільки ми вкладаємо в найкрутіших експертних хлопців, які в пріоритеті працюють зі «своїми», так як ми всередині фонду вибудовуємо чесні Win-Win стратегічні партнерства. У той же час ми дуже вибірково підходимо до компаній, які заходять у холдинг.
Практично всі бізнеси, у яких ми беремо участь, – діджиталізовані і працюють по всьому світу. Той рівень завдань, які ми вирішуємо в рамках наших компаній на міжнародних ринках, – набагато вищий і комплексніший, ніж той, який би ми вирішували в рамках України або навіть СНД.
Вимоги до швидкості і рівня виконання також високі, тому що ми конкуруємо зі світовими гігантами і це підстьобує на нові виклики.
Нещодавно я також відкрив свій канал в YouTube, назвав його Seeds for Champs. Це дуже нетиповий бізнес-канал – я адресував його дуже вузькій аудиторії чемпіонів і початківців-чемпіонів у бізнесі. Там я нічому не вчу і не створюю хайпові скандальні відео. Я створюю контент, який резонує у тих, хто готовий черпати нові ідеї/думки з кейсів наших міжнародних компаній, щось міняти в собі і бізнесі тут і зараз. Таким чином я хочу передавати філософію наших партнерств, резонувати своїм контентом з однодумцями і робити в майбутньому з ними круті партнерства.
Займаюся цим, тому що це цікаво, тут немає практично ніяких стель у зростанні, до того ж ми (я і моя команда) знаємо, як з ними працювати.
Які обставини допомогли особисто вам зрозуміти, що потрібно розвиватися в цьому напрямку?
Особисте знайомство з Марком Цукербергом (Фейсбук), Джеком Дорсі (Твіттер і Перископ) та іншими масштабними особистостями, які досягли успіхів і великих поставлених цілей. В іншому розвитку допомагало будь-яке подолання труднощів (будь-яких).
Що у вашій работі подобається вам найбільше?
Найбільше мені подобається працювати з засновниками бізнесів і управлінцями портфельних компаній, тому що з ними я відчуваю себе не найрозумнішим у кімнаті – завжди чомусь вчуся і постійно розвиваюся. Дуже подобається бачити синергію при партнерстві між компаніями всередині фонду. Ну, і масштаб: в одній з наших компаній – 60 млн користувачів по всьому світу! Це дуже надихає!
Чи доводилось у професійній діяльності переступати через свої принципи?
У бізнесі дуже важко без гнучкості і дипломатичності. Я, до речі, багато про це розповідаю на своєму каналі Seeds for Champs.
Успішному бізнесменові будь-які принципи будуть заважати бути успішним. Але є принципи, за які ти себе поважаєш як Людина.
Я прекрасно навчився говорити ні, щоб рамки моєї гнучкості і дипломатичності в бізнесі не конфліктували з тими самими принципами по життю.
Для мене немає нічого важливішого, ніж бути в ладу з самим собою. Ось так і живемо.
З чого потрібно починати, щоб домогтися успіху?
Встати з ліжка, застелити йрго (як казав у своєму відео адмірал США), перестати багато роздумувати (філософствувати) і почати діяти.
Успіх – це поступальний рух, а не крапка. Важливо не те, де опинишся, а важливо, який шлях ти пройдеш. Тому мені здається, важливий не мільйон або мільярд, який можна заробити чи ні, а рішучий старт, шлях і досвід.
Що важлівіше: досвід чи знання?
Важливо і те, і інше, але ще більш важливо – як ти це використовуєш, чи йде це тобі на благо.
Якими якостями, навичками потрібно володіти, щоб домогтися успіху?
Дисципліна і усвідомленість. Масштаб особистості і прагнення до великого, вміння надихати і мотивувати інших, завзятість, розвиток сильних сторін і доповнення слабких через WIN-WIN партнерство, віра в перемогу/мету, справедливість, відкритість, гнучкість і дипломатичність, пунктуальність.
Яких цілей ви хочете добитися в майбутньому?
Хочу, щоб усі мої проекти, пов’язані з поліпшенням ментального здоров’я, допомогли більшій частині планети бути здоровішими і щасливішими.
Чи бувають моменти, коли вас покидає натхнення (втрачаєте віру в себе, у свою справу)? Як ви з цим справляєтеся?
Я намагаюся просто не думати про це, продовжуючи діяти.
Хто для вас є найбільш значимою людиною, наставником, прикладом для наслідування?
Взагалі вважаю, що намагатися бути в чомусь кращим – це точно бути де в чому гіршим.
У кожного свої критерії щастя і успіху, чи не так?
Особисто я намагаюся нікому не наслідувати. Я знаю, яким мені потрібно стати, щоб домогтися всього, що запланував собі. До цього і йду.
Найскладніше рішення, яке вам доводилося приймати?
Вимушене скорочення сотні людей – з метою допомогти бізнесу пережити важкі часи.
Ваша доленосна подія в житті?
В юнацтві я був фанатом математики і мене завжди вабили великі гроші і азарт досягнення їх. Тому я в романтичному настрої бажав проявити себе початківцем-хакером. Став розбиратися в тому, як працюють системи VISA і Mastercard. Я відкрив багато слабких місць, які так і вабили мене всім цим скористатися, але я взяв і запатентував всі ці проломи, замість того щоб «тирити» у людей.
Я мало на цьому заробив, оскільки мені було всього 16 і у мене був мізерний досвід в комерціалізації. Але це мені дало великий старт в науці і майбутньому бізнесі. Моя розробка була удостоєна другої за значимістю в області науки нагороди після Нобелівської премії – медалі Кращого молодого винахідника світу, наданої Всесвітньою Організацією Інтелектуальної Власності (WIPO) в Женеві.
Це була доленосна подія, коли я вибрав шлях творця цінності – замість просто стати багатим будь-якими засобами.
Чим ви любите займатися у вільний час?
У мене двоє дітей, у вільний час – вирощую з них «чемпіонів по життю» і намагаюся з захопленням розділяти всі їхні інтереси.
Чому вас навчив бізнес?
Чесно? 1) Тому, що всі брешуть (є навіть книжка така) і 2) у всіх своя правда. Однак це не повинно перешкоджати бути порядною людиною і завжди залишатися в ладу із самим з собою.
Який сценарій прийняття рішення вам найближчий: вирішувати швидко чи кілька разів все зважити і обдумати?
Вирішувати швидше і краще за інших.
Що вас може вивести з себе?
Вже нічого.
Що було найлегшим у старті кар’єри (бізнесу)? А що найскладнішим?
Заробити багато завжди легше, ніж потім це багато примножувати. Складною і неприємною була для мене, напевно, втрата трампліну, який ти створюєш роками (втрата бізнесу) через фактори, на які ти не можеш вплинути. У нашому випадку – це війна і зміна політики якогось глобального гравця, на кшталт Фейсбук чи Гугл, які стоять з тобою в єдиному ланцюжку створення цінності і ти, як не крути, від них сильно залежиш. Ми втрачали і через війну, і через платформні ризики. Втрачали дуже багато, але ставали сильнішими і стійкішими.
Яке відкриття ви зробили в сфері вашої діяльності?
Їх два. Один з моїх комерційних продуктів (ігровий мобільний продукт Colorist) став корисний дітям-аутистам в розвитку. Я хочу зробити його доступним для кожної дитини в світі.
Друге відкриття – електронний цифровий підпис, який вберіг багатьох від шахраїв через проломи світових електронних систем.